Kam Davulu / Şaman Davulu binlerce senelik Türk inanç sisteminin en önemli unsuru olan Kamların, ritüeller esnasında kullandıkları enstrümanlardan biridir. Kamlar davullarını, ritüel esnasında geçtikleri diğer alemlerde Tanrıların onayları ve yönlendirmeleri doğrultusunda, kendi ruh dünyalarından gelen içsel yönlendirmeleri de katarak, eceliyle ölmüş hayvanların derilerinden ve yine aynı şekilde kendiliğinden kurumuş ağaçların gövdelerinden yapmaktadırlar. Davulların üzerindeki motiflerde de Türk inanç sistemine / mitolojisine, Türk kültürüne ve yaşayışına dair unsurlar kullanılmaktadır.

Sıradan bir enstrüman olmadığı için Kam Davullarını yapan kişinin de o ulusa, inanç sistemine, kültüre ve bu inanç sisteminin bir unsuru ve tamamlayıcısı olan Türkçülük ideolojisine mensup olması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir; aksi hâlde kam davulunu üreten kişi bu işi sadece para kazanma hırsıyla yapan, birçok ulusa ait figürleri ve davul tiplerini çalışmaktan geri kalmayan, insanların inançlarını kötüye kullanmaya çalışan inanç sömürücü sahtekârdan başka bir şey olmayacaktır.

Kısacası Kam Davulu yapmak inanç meselesi olduğu kadar, kan ve ruh meselesidir.

Selim Demirtürk

 

KAM DAVULU (ŞAMAN DAVULU / SHAMAN DRUM) ÇALIŞMALARIM

Kam Davulunun Dış Kısmında Oğlak Derisi,

Orbasın da ( Tokmak) Akça Ağaç ve Gerçek Deri,

İskelet kısmında Kayın Ağacı Kullanılır.

Ritüel aleti olmasının yanı sıra müzik enstrümanı olarak kullanılmaktadır.

 

1.8 metre boyuyla, bu formda dünyanın en büyük kam davulu çalışmasını yapmaktan onur duyuyorum. Dünya döndükçe Türklük baki kalacak, son Türk uçmağa varana kadar binlerce yıllık Türk inanç sistemi yaşamaya, yaşatılmaya devam edecektir.

Selim Demirtürk
0533 452 89 94

(Whatsapp + Gsm)

 

Yaptığım 1.8 m. boyundaki Kam Davulu (Şaman Davulu) çalışması “DELİLER” isimli sinema filminde Akıncıları kazıklı voyvodayı öldürmeye yolcu eden Yetkin Dikinciler’in canlandırdığı Kam (şaman) sahnesinde kullanıldı.

 

Tarafımdan Yapılan ve 50. Ulusal Psikiyatri Kongresinde Sergilenen Kam Davulu...

Bu bölümde şizofreni hastalığının tedavisi için gerçekleştirilen Kam Ritüellerinde kullanılan aletler sergilenmekte.

 

El Yapımım olan Kam Davulları

( Şaman Davulu ) "Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni" Adlı Sergi Kapsamında "İstanbul Harbiye Askeri Müze" ve "Ankara CERMODERN Kültür ve Sanat Merkezi"nde Sergilendi

Not: Şizofreni tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri Kam (Şaman) Ritüelleridir.Kam Davulu'da bu ritüellerin gerçekleştirilmesinde gerekli olan en önemli araçlardandır.

 

Türk Tarih Kurumu Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen

"Prof. Dr. Mihaly HOPPAL - Geçmişten Günümüze Şamanizm" konulu konferansta kendi el yapımım olan Kam Davulu'nun sunumu

 

 

Kızılay Karanfil Caddesi ve Bahçelievler 7. Cadde de Türk Kültürünü Yaşatmak ve Tanıtmak İçin Gerçekleştirdiğim Stand Çalışmalarım

 

Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Arıcı TÜZÜN Hocamızın ricası üzerine öğrencileri için Kam Kıyafetim ve Kam Davulumla mankenlik yaparken.

Görsel Sanatlar ve Tasarım Bölümü Uzmanı Sibel Aktaş Hocamıza da katkılarından ve katılımlarından dolayı ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Hüseyin Nihal ATSIZ - Bozkurtların Ölümü isimli eserinde yer alan ve tarafımdan canlandırılan

"Kıraç Ata ( Şaman / Kam )" karakterinin sahneleri beğenilerinize sunulmuştur.

Ayarlardan 1080P HD'yi seçip daha net izleyebilirsiniz.

 

Kendi el yapımım olan Kam Davulum ve Kam Kıyafetimle

TRT ve Tüm Türk Dünyası Televizyonlarında Aynı Anda Yayınlanan

TÜRKVİZYON Açılış Gösterisinde Sergilediğim Performans

 

 

Kam Davulu ( Şaman Davulu ) İle İlgili Yaptığım Bilgilendirme Röportajı Yazılı Basın - Yayın Organlarında...

Amerika'nın Colorado Eyaletinin Başkenti Denver'dan yayın yapan ve dünyadaki kam davulu ( şaman davulu ) yapan yerlerin isimlerinin yayınlandığı www.shamansociety.org sitesine Türkiye'de kam davulu yapan tek kişi olarak eklendim.

 

Tarafımdan yapılan 72 cm. çapındaki kam davulu çalışmam Dr. Ender SARAÇ ve eşi Benan SARAÇ hanımefendinin gerçekleştirdiği organizasyonda kullanılırken.

 

 

Kam Davulu yolladığım kandaşımızdan gelen bir fotoğraf.

Bu bozkurdun adı İlteriş Kağan...Ömrü uzun, bahtı açık olsun.

Adının manasında olduğu gibi Türk Devletlerini derleyen, toplayan, birleştiren bir lider olması dileğiyle.

 

 

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezinde sergilenen "Kızıl Elma" isimli tiyatro gösterisinde Türk Devletlerinin sancaklarının önünde tarafımdan yapılan Kam Davuluyla gerçekleştirilen ritüel sahnesi.

Türk'ün tek bir kızıl elması vardır o da Turan'dır, ötesi yalandır!